KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16901058

nr 1690 1058

Liss Eriksson

(1919-2000), Sverige

Skulptur, Signerad och numrerad I/V. Gjutarstämplar fonderi Godard Paris. Brons Liss Eriksson, brons. Signerad, numrerad 1/5, "Foire du Trone". Sockel i bemålat trä med påskrift "Framåtböjd gestalt". Längd: 71 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 80 cm

Liss Eriksson, född 1919 i Stockholm, död år 2000, svensk skulptör och tecknare.

Utrop:

20.000 kr

Såld:

17.000 kr

måndag 31 mars 2025
kl 20:49:20

29/3 14:45:40 1      Vinnande bud

  • Klassiska
  • 31 mar

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Liss Eriksson

Läs mer om Liss Eriksson